wtorek, 1 lutego 2011

Marsz (NIE)milczenia

Wychudzone, bite, wyrzucane z samochodów, topione w rzekach, zakopywane żywcem... To tylko łagodne przykłady tego, w jaki sposób są traktowane zwierzęta.

W ostatnim czasie media masowe w Polsce podają liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami. Te tragiczne, upublicznione historie stały się się podstawą do zorganizowania 13 lutego 2011, w Łodzi, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Lublinie, Krakowie i Toruniu, Marszu (NIE) milczenia, który odbywa się pod hasłem: Stop przemocy wobec zwierząt. Miłość, szacunek, opieka.

Co możesz zrobić, aby pomóc zwierzętom?

Jeśli widzisz porzucone, maltretowane, głodzone i zaniedbane zwierzę – NIE BĄDŹ BIERNY! REAGUJ. Pamiętaj, że znęcanie się nad zwierzęciem to przestępstwo, dlatego gdy jesteś świadkiem takich sytuacji masz prawo i obowiązek wezwać policję, straż miejską albo straż dla zwierząt w Twoim mieście. Oszczędzisz w ten sposób zwierzęciu cierpienia. Dodatkowo, liczne badania psychologów społecznych potwierdzają, że agresja ma wspólne podłoże, niezależnie od tego, kogo dotyczy. Ktoś, kto znęca się nad zwierzęciem, w innych sytuacjach może takie zachowania przenieść na ludzi.

Nie kupuj zwierząt, szczególnie tych, pochodzących z nielegalnych hodowli, sklepów zoologicznych i targowisk – ADOPTUJ. Schroniska oraz domy tymczasowe dla zwierząt w całej Polsce są przepełnione. W 2008 roku w 141 legalnie działających schroniskach przebywało 93 798 psów i 18 120 kotów. To o ponad 3 000 więcej niż w roku poprzednim. Statystyki te nie przedstawiają całokształtu zjawiska bezdomności zwierząt w Polsce. Kupując zwierzęta przyczyniasz się do zwiększenia ich populacji, gdyż każda zarobiona złotówka to zachęta dla hodowcy, aby bogacić się na ich rozmnażaniu. Poza tym płacąc za zwierzęta przyczyniasz się do zwiększenia problemu ich bezdomności. Zależność jest prosta: im więcej zwierząt się rodzi, tym więcej porzuconych trafia do schronisk i na ulice.

Jeśli jesteś odpowiedzialny i chcesz pomóc zwierzęciu, a nie jesteś w stanie zaoferować mu domu stałego – DAJ MU DOM TYMCZASOWY.

Dla zmniejszenia populacji niechcianych zwierząt – STERYLIZUJ! Ochraniaj zwierzęta przed potomstwem, któremu nie będziesz w stanie zapewnić godnego życia. Niestety ilość niechcianych zwierząt wciąż rośnie, a liczba osób skłonnych je adoptować i zapewnić odpowiedzialną opiekę, jest wciąż niewystarczająca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O mnie

Moje zdjęcie
Jesteśmy grupą ludzi, których połączyło działanie. Działanie na rzecz zwierząt, dla poprawy ich sytuacji w zdominowanych przez człowieka świecie. Wybraliśmy weganizm ze względów etycznych, jako codzienne narzędzie służące ich sprawie. Uważamy że sam styl życia oparty na wegańskich zasadach to jednak za mało. Potrzebna jest aktywna postawa, bo tylko dzięki niej możliwe są zmiany. Naszym pomysłem na aktywizm jest funkcjonowanie w życiu społecznym i kulturalnym. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi grupami i organizacjami występującymi w obronie zwierząt, bo tylko w ten sposób możemy zbudować ruch, który będzie żywą odpowiedzią na obecną sytuację.